0

مراحل شکایت از ملک ورثه ای چگونه است؟ در【سال1402】✅

 

چکیده : فروش ملک ورثه‌ای بدون انحصار وراثت بدین صورت است که ،اگر وراث به توافق برسند و یا در وصیت نامه سهم الارث دقیق وراث ذکر شده باشد میتوانند در صورتی که همه وراث رضایت داشته باشند تنها با یک رضایت نامه کتبی یا همان وکالت به یکی از وراث ملک را بفروشند و سهم آنها را پرداخت کند، اما این را باید در نظر داشته باشید که حتی یکی از افراد قصد فروش را نداشته باشد و رضایت خود را اعلام نکند نمی توانید ملک را بفروشید.

باید قبل از هر اقدامی برای ملک خود ابتدا با مراحل شکایت از ملک ورثه ای چگونه است؟ آشنا شوید، آیا میدانستید فرزندان در زمان حیات پدر و مادر هم می توانند مدعی ارثیه خود باشند و درخواست ارثیه ملزم به فوت پدر و مادر نمی باشد، به همین دلیل ما در اینجا می خواهیم مراحل درخواست شکایت از ملک ورثه ای بعد از فوت پدر و مادر را بررسی کنیم، نکته قابل ذکر این است که والدین قبل از مرگ فقط میتوانند یک سوم اموال خود را ببخشند و برای دو سوم باقی ماند نمیتوانند تصمیمی بگیرند، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با ملک ورثه ای و مراحل شکایت از آن آشنا شویم، همچنین شما می توانید با مراجعه به بهترین وکیل قم از نحوه شکایت و همچنین مطالبه سهم الارث آگاه شوید.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از ملک ورثه ای

برای شکایت از ملک ورثه ای باید با مدارکی که در مطلب زیر بیان شده است به مراکز قضایی بروید و شکایت خود را ثبت کنید مدارک مورد نیاز شامل:

 • گواهی فوت
 • تصویر شناسنامه متوفی
 • کپی شناسنامه وراث
 • استشهاد نامه وراث
 • گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی
 • عقدنامه یا رونوشت

بعد از مراجعه شما به مراجع قضایی برای صدور حکم درخواست شما به شورای حل اختلاف ارجاع داده می شود، بعد از صدور گواهی انحصار وراثت اموال باقی مانده متوفی تقسیم می شود و به درخواست وراث یا نماینده قضایی زمانی که بخواهند از اموال متوفی یک لیستی به دست آورند و ارثیه را تقسیم کنند درخواست تحریر ترکه میدهد، باید دانست که این حکم به درخواست ذینفع به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود مگر آنکه نماینده قضایی حکم کند، همانطور که میدانید این شکایت از برادر برای ارثیه پدری یا شکایت از عمو برای ارثیه پدربزرگ و… امکان پذیر خواهد بود.

گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی چیست؟

باید یکی از وراث اظهارنامه مالیات الکترونیکی را ثبت کند، اگر متوفی قبل سال 1395 فوت شده باشد قبل از درخواست باید هزینه آن را قبل از پرداخت کنید، اما اگر بعد از سال 1395 فوت شده باشد میتوانید مالیات را بعد از دریافت انحصار وراثت پرداخت کنید، در ادامه به بررسی استشهادیه محضری حصر ورثه و زمان پلمپ ملک ورثه ای می پردازیم، همراه ما باشید.

برگه استشهادیه محضری حصر ورثه چیست؟
برای گرفتن گواهی استشهادیه باید حداقل 3 نفر به دفتر اسناد رسمی بروند و امضا کنند وراث شخص که نام برده شده هستند و دفتر اسناد رسمی هم آن را تایید کند و در این استشهاد نامه باید مشخصات تک تک ورثه و متوفی ذکر شود و اسنادی که از آن این مشخصات ذکر شده است در این استشهاد نامه ضمیمه شده باشد.

چه زمانی پلمپ ملک ورثه ای امکان پذیر است؟

باید بدانید که اگر قصد خرید یک ملک ورثه ای را دارید باید منتظر باشید، تا مراحل انحصار ورثه آن ملک به پایان برسد. اما شما میتوانید اگر قبل از فوت متوفی ملکی، را خریده اید حال وارث آن ملک را به شما تحویل نمی دهند آن ملک را پلمپ کنید تا تکلیف انحصار ورثه مشخص شود و شما مبلغ پرداخت شده یا ملک را تحویل بگیرید.
در این صورت می توانید اجازه تصرف ملک ورثه ای توسط یکی از وراث را بگیرید، چون ممکن است یکی از فرزندان قصد سوء استفاده داشته باشد حق شما پایمال شود یا ارثیه سایر وراث را ندهد، در این مواقع شما با پلمپ یا مهر و موم ملک می توانید جلوی سوء استفاده گران را بگیرید.

مدارک لازم برای پلمپ ملک ورثه ای اعم از :

 • ذکر نام و مشخصات مباشر(کسی که پلمپ را انجام داده است.)
 • ذکر تاریخ، ماه و سال و روز.
 • بیان علت پلمپ ملک ورثه ای.
 • ذکر مشخصات کسی که درخواست پلمپ ملک ورثه ای را داده است.
 • تعیین مکان که درخواست پلمپ ثبت شده است.
 • در صورت نیاز اسم نگهبان که توسط دادرسی تعین شده است.
 • ذکر موضوع پلمپ در برچسب.
 • در آخر، اموالی که در آن مکان موجود است باید در اظهارنامه کتبی ثبت شده باشد.
 • شرایط ابطال تقسیم ارث حتما باید ذکر شده باشد.

انواع راه های فروش ملک ورثه ای

فروش ملک ورثه‌ای بدون انحصار وراثت بدین صورت است که ،اگر وراث به توافق برسند و یا در وصیت نامه سهم الارث دقیق وراث ذکر شده باشد میتوانند در صورتی که همه وراث رضایت داشته باشند تنها با یک رضایت نامه کتبی یا همان وکالت به یکی از وراث ملک را بفروشند و سهم آنها را پرداخت کند، اما این را باید در نظر داشته باشید که حتی یکی از افراد قصد فروش را نداشته باشد و رضایت خود را اعلام نکند نمی توانید ملک را بفروشید.
اما در غیر این صورت باید از دادگاه گواهی انحصار وراثت داشته باشد تا ملک به فروش برسد که این گواهی بعد از انحصار وراثت به فردی که قصد فروش دارد می دهند تا به عنوان وکیل از وراث ملک را بفروشد و سهم وراث را به آنها بدهد.

شرایط مزایده ملک ورثه ای

بر اساس ماده 114 قانون نحوه اجرای احکام مدنی فروش اموال موروثی در صورتی که وراث اختلاف داشته باشند به مزایده گذاشته می شود طبق این قانون در صورتی که تمام مراحل شکایت از ملک ورثه ای انجام شود و هیچ راهی برای صلح بین وراث وجود نداشته باشد باید ملک و یا اموال متوفی به مزایده گذاشته شود و دادگستری ده درصد از مبلغ فروش را برای خود بر میدارد.
افرادی که در این مزایده شرکت میکنند با احراز هویت شوند و هیچ منع قانونی نداشته باشند و دادگستری بعد از آگهی در روزنامه و تعیین زمان مزایده به وراث زمان برگزاری را اعلام میکنند، این مزایده در ملک به مزایده گذاشته متوفی برگزار می شود و قیمت پیشنهادی نباید کمتر از قیمت کارشناسی شده باشد. نکاتی که درباره ی مزایده ملک موروثی باید رعایت کنید اعم از:

 • در مزایده هزینه آگهی دریافت می شود
 • اگر یکی از وراث در خارج از ایران باشد وکالتنامه وی در کنسول خارج از ایران تنظیم می شود، ده درصد از هزینه کل مبلغ دریافتی به حساب دادگستری واریز می شود.
 • اگر یکی از وراث قصد خرید ملک را داشته باشد باید به دادگاه مراجعه کند و تمام مدارک لازمه را تحویل دادگاه دهد.
 • خریدار باید سهم هر یک از وراث را به خود آنها یا وکیلشان تحویل دهد.
 • در مزایده به کسی قیمت بیشتری را پیشنهاد دهد ملک را میفروشند.
 • اگر یکی از وراث به سن قانونی نرسیده باشد برای او قیم تعیین می شود.

فروش ملک ورثه ای بدون رضایت یکی از وراث

برای فروش ملک ورثه ای باید تمام وراث رضایت داشته باشند، اگر بدون اجازه یکی از ورثه قصد فروش را داشته باشید و اون ملک به فروش رسیده باشد مرتکب جرم شده است و پیگرد قانونی دارد،  آن معامله فسخ می باشد و خریدار قسمتی را که به آن وراث تعلق دارند را خریداری کرده است، در صورتی که خریدار ناراضی باشد آن معامله ابطال خواهد شد و هزینه پرداخت شده را باید تمام و کمال به خریدار پرداخت شود.
مراحل شکایت از ملک ورثه ای چقدر زمان میبرد؟
همانطور که میدانید زمان این شکایت به تعداد وراث و پیچیدگی پرونده بستگی دارد و این پرونده ها عملا مدت زیادی را طی می کند چون مراحل انحصار وراثت از 6 الی یک سال زمان برخوردار است و در این مدت 3ماه عکس متوفی در روزنامه ها چاپ می شود تا اگر وارثی دیگر هم باشد به دادگاه مراجعه کنند تا از حق الارث خود بهره مند شوند.
و حدود 3 ماه هم روند پرونده شما طول خواهد کشید در نتیجه عملا 6 ماه در صورت نبودن وارثی جز آنهایی که اعلام کرده اند پروسه انحصار وراثت طول می کشد. در نتیجه شما برای رسیدن به حق و حقوق خود نیاز به یک وکیل ماهر دارید تا مراحل شکایت از ملک ورثه ای خود را پیگیری کنید و در این مدت ملک ورثه ای پلمپ خواهد بود. برای به نتیجه رسیدن این پرونده ها باید صبور باشید.

کلام پایانی
باید این را بیان کرد که ما سعی داشته ایم تا شما را با مراحل شکایت از ملک ورثه ای آشنا کنیم، امیدواریم که با صلح با خانواده کار به شکایت نکشد ولی اگر کار به شکایت کشید باید صبور و شکیبا باشید تا به حق و حقوق خود برسید، امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، تشکر که وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار دادید.

برچسب ها : ملک ورثه ای,اجاره ملک ورثه ای,پلمپ ملک ورثه ای,شکایت از ملک ورثه ای,فروش ملک ورثه ای

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *