0

آزمون های زبان آلمانی کدامند؟

معمولا پس از یادگیری هر دانش و مهارتی نیاز داریم که در آن موضوع خود را محک بزنیم، تست بدهیم و یا آزمون و امتحانی را شرکت کنیم. این تست و آزمون و محک هم میتواند جنبه چالشی داشته باشند یعنی با این منظور انجام شود که صرفا خودمان را محک بزنیم و به چالش بکشیم و هم ممکن است واقعا کسی نیاز داشته باشد در خصوص مهارتی که کسب کرده ، مدرک یا گواهی را دریافت کند که موید و تاییدیه مهارت او باشد.

شرکت در آزمون های زبان آلمانی میتواند یک فرصت بینظیر برای دریافت مدرک معتبر دانش زبان آلمانی باشد، داشتن گواهینامه زبان آلمانی یعنی وجود  یک الماس در رزومه شما و این قطعا باعث رشد شغلی و ایجاد فرصت های شغلی بهتر و فوق العاده تر خواهد شد و تمامی کارفرمایان آینده شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

زبان آلمانی یکی از ده زبان رایج دنیاست. فرقی نمیکند که شما چه شغلی و چه مهارتی دارید، فراگیری زبان آلمانی و داشتن گواهینامه مهارت زبان آلمانی میتواند سطح شغلی شما را ارتقاء دهد و بازارهای کاری جدیدی را برای شما ایجاد کند.

چرا مدرک زبان آلمانی مهم است؟

اهمیت مدرک زبان آلمانی بستگی به موقعیت، تصمیمات و اهداف و چشم اندازی های شما دارد.برای برخی افراد مدرک زبان آلمانی شاید اهمیت چندانی نداشته باشد و صرف یادگیری آن کفایت کند اما برای برخی دیگر مهارت و مدرک هر دو حائز اهمیت است.

آنچه مهم و مشخص است این است که مدرک زبان آلمانی در پایین تر مقاطع شغلی نیز گاها باعث رشد و پیشرفت میشود چه برسد به اینکه بخواهید از این مدرک در جهت اهدافی نظیر تحصیل در دانشگاه های آلمانی و کار آلمان و … نیز استفاده کنید.

همانطور که گفتیم تفاوتی ندارد که شغل شما چیست، بازاریاب هستید یا آرتیست ، طراح سایت هستید یا برنامه نویس! حسابدار یا مشاور… مهارت زبان آلمانی و داشتن گواهینامه ان میتواند فرصت های بسیار خوبی را در زمینه شغلی شما ایجاد کند و باعث پیشرفت و افزایش درآمد شما گردد.

حقیقت این است که بسیاری از شرکت ها و استخدام کنندگان نیروی انسانی ابتدا به رزومه و مدارک و گواهینامه های شما نگاه میکنند و شما در گام اول فرصت این را ندارید که مهارت های خود را عملا نشان دهید پس این فکر را دور بیندازید که صرف فراگیری زبان آلمانی میتوانید از این مهارت بدون داشتن مدرک در هر شغلی بهره ببرید.

آزمون های زبان آلمانی

برای دریافت مدرک زبان آلمانی آزمون های بسیار زیادی وجود دارد، اینکه کدام یک برای شما مناسب است بستگی به هدفی و چشم انداز شما دارد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان را دارید طبعا باید به دنبال آزمون های معتبر زبان آلمانی باشید اما اگر در یک شرکت میخواهید فعالیت کنید، داشتن گواهینامه یا سرتیفیکیت زبان آلمانی مووسسات معمولی نیز میتواند کار شما را راه بیندازد.

آزمون TestDaf و آزمون DSH

اگر میخواهید در یک دانشگاه آلمانی درخواست تحصیل ارسال کنید باید در آزمون TestDaf  و یا آزمون DSH شرکت کنید. این دو آزمون تقریبا در یک سطح هستند و از سطح B2  الی C1 را در برمیگیرند.

تفاوت هایی نیز این دو آزمون دارند که یکی از آن ها این است که شما آزمون TestDaf را میتوانید در کشور خودتان شرکت کنید (در بیش از 90 کشور این آزمون برگزار میشود) ولی آزمون DSH فقط در آلمان برگزار میگردد.

تفاوت بعدی این دو آزمون  در این است که در آزمون DSH  5 بخش وجود دارد: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن و دستور زبان ولی در آزمون TestDaf ، دستور زبان وجود ندارد و همان 4 بخش اصلی مورد ارزیابی قرار میگیرد.

تفاوت بعدی در هزینه های آن است، آزمون TESTDAF کمی گرانتر از آزمون DSH است و آخرین تفاوت و شاید جالبترین تفاوت این دو آزمون مهم این است که در آزمون TESTDAF شما باید در هر بخش از ارزیابی نمره قبولی را دریافت کنید تا در نهایت بتوانید مدرک این آزمون را دریافت کنید اما در DSH اینطور نیست، به عبارت ساده تر شما اگر در بخش نوشتار ضعیف عمل کردید اما نمره ی خوبی در بخش صحبت کردن گرفتید هنوز شانس دریافت گواهی آزمون DSH را دارید. در واقع آنچه در این آزمون حائز اهمیت است نمره کل است نه نمره تک تک بخش ها

آزمون زبان آلمانی گوته  Goethe Zertifikat

گوته قطعا معروف ترین و از اصلی ترین آزمون های پایه ای سنجش مهارت زبان آلمانی ست. این آزمون به صورت بین المللی در تمامی کشورهای جهان برگزار میشود و از معتبرترین آزمون های زبان آلمانی ست. آزمون های گوته از سطح ابتدایی A1 تا پیشرفته C2 برگزار میگردد.

آزمون گوته سطح A1

سطح A1 ابتدایی ترین سطح آزمون گوته است که شامل مکالمات روزمره و معمول است. این آزمون در واقع ساده ترین آزمون گوته است و معمولا با اهداف کاری در سطوح پایین مورد توجه داوطلبان قرار میگیرد.

آزمون گوته سطح A2

این سطح یک مرحله سخت از آزمون پیشین است. در این سطح از آزمون داوطلب باید بتواند از لغات بیشتری در مکالمات استفاده کنید و در خصوص موضوعات بیشتری صحبت کند.

آزمون گوته سطح B1

میرسیم به یکی از مهم ترین آزمون ها ، یعنی آزمون B1 گوته، کسانی که در این آزمون پذیرفته میشوند طبعا میتوانند در خصوص تمام موضوعات پیرامون خود صحبت و اظهار نظر کنند. این آزمون که اتفاقا در خصوص آن دوره ی آمادگی نیز در آکادمی پوریا خانی تدارک دیده شده است برای کسانی که قصد سفر به آلمان یا تحصیل در سطوح مختلف دانشگاه های آلمانی را دارند بسیار مناسب است.

برای مشاهده دوره آمادگی آزمون B1 کلیک کنید

آزمون گوته سطح B2

اگر فردی در این سطح از آزمون پذیرفته شود یعنی در واقع قادر است به راحتی متون تخصصی را ترجمه و درک کند و در اکثر موضوعات تخصصی به مکالمه و صحبت بپردازد. معاشرت و گفتگو با افراد آلمانی زبان برای پذیرفته شدگان در این آزمون هیچ چالش و مشکلی ندارد.

آزمون گوته سطح C1

این سطح یکی از سطوح پیشرفته و پرکاربرد زبان آلمانی ست. داوطلبانی که این آزمون را از سر بگذرانند قادرند بدون فوت وثت و هیچ گونه مکثی در همه موضوعات و سابجکت ها صحبت و اظهار نظر کنند. هر گونه مقاله و نوشته و یا کتابی را بخوانند و به خوبی آن را درک کنند و یا حتی خلاصه نویسی کنند.

آزمون گوته سطح C2

شما مانند یک فرد آلمانی خواهید بود اگر بتوانید آزمون C2 گوته را پذیرفته شوید. هیچ محدودیتی در مکالمه، خواندن و نوشتن و… نخواهید داشت ، این سطح پیشرفته ترین سطح زبان آلمانی ست،  بالاترین سطح آزمون گوته از A1 تا C2 را در برمیگیرد.

آزمون زبان آلمانی  TestDaf

آزمون تست داف توسط موسسه گوته سالیانه 6 بار برگذار میشود و از معتبرترین و معروف ترین آزمون های زبان آلمانی ست. این آزمون برای افرادی که قصد تحصیل یا انجام پروژه های تحقیقاتی و یا قصد استخدام در شغلی به خصوص را دارند بسیار گزینه مناسب و عالی ست.

آزمون TestDaf در 4 بخش داوطلبان را مورد ارزیابی قرار میدهد.

درک مطلب با 3 متن و 30 سوال / شنیداری با 3 متن و 25 سوال // نوشتاری // مکالمه (در 7 پارت با میزان سختی متفاوت)

آزمون زبان آلمانی DSH

این آزمون در داشنگاه های آلمان برگذار میشود و تقریبا هر دانشگاه قوانین و چارچوب های خودش را در خصوص این آزمون اجرا و پیاده سازی میکند.

لازم به ذکر است که آزمون DSH یک آزمون تخصصی ست و صرفا برای پذیرش در دانشگاه ها مورد توجه قرار میگیرد.

آزمون DSH تقریبا 2 الی 4 بار در سال برگذار میگردد و مدرکی که دریافت میکنید پس از قبولی در آزمون تا 2 سال اعتبار دارد.

آزمون زبان آلمانی Telc

کلمه Telc مخفف عبارت “The European Language Certificates” است. این آزمون ابتدا به ساکن صرفا برای زبان آلمانی بود ولی اکنون برای 9 زبان دیگر نیز برگذار میگردد. Telc متعلق به یک آموزشگاه معتبر و غیر انتفاعی به نامgemeinnützige GmbH است.

امتحانات عمومی telc آلمان برای بزرگسالان شامل چهار مرحله (خواندن، نوشتن، گوش دادن، صحبت کردن) است که با بالا رفتن سطح، مدت زمان برای هر قسمت افزایش می یابد.

این آزمون در بیش از دو هزار مرکز آزمون در بیش از ۲۰ کشور جهان (از جمله در کالج های محلی و مراکز آموزش زبان) تشکیل می شود. هزینه های انجام آزمون توسط هر مرکز تعیین می شود. در صورت عدم موفقیت می توانید هر زمان که بخواهید مجددا آزمون را تکرار کنید.

 آزمون ÖSD

Österreichische Sprachdiplom Deutsch، یک مدرک زبان رسمی شناخته شده است که اجازه تحصیل یا.اقامت در اتریش را می دهد.دریافت این مدرک به منزله دریافت دیپلم زبان اتریشی می باشد.

آزمون های ÖSD در سطح بین المللی معتبر و شناخته شده اند و از سطح A1 تا C2 را شامل میشوند. در این آزمون ها ارزیابی کتبی (خواندن، گوش دادن، نوشتن) و ارزیابی شفاهی ممکن است به صورت جداگانه یا در ترکیب با یکدیگر انجام شوند.

ÖSD در قالب 10 آزمون و 6 سطح برگزار میشود؛

 1. ÖSD kid. A1
 2. ÖSD kid. A2
 3. ÖSD zertifikate. A1
 4. ÖSD zertifikate. A2
 5. ÖSD zertifikate. B1
 6. ÖSD zertifikate. B1
 7. ÖSD zertifikate. B1
 8. ÖSD zertifikate. B2
 9. ÖSD zertifikate. C1
 10. ÖSD zertifikate. C2

در این مطلب سعی داشتیم که شما را با مهم ترین و معتبر ترین آزمون های زبان آلمانی آشنا کنیم، آنچه مهم است این است که شما تا به درجه ای معین و منطقی از یادگیری زبان آلمانی نرسیدید، شرکت در آزمون زبان آلمانی نتیجه ی واقعی ای نخواهد داشت.

شما میتوانید به صورت کاملا رایگان در آزمونهای تعیین سطح زبان آلمانی آکادمی پوریا خانی شرکت کنید و سطح زبان آلمانی خود را بسنجید. لینک آزمون در ادامه آمده است.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *